EU prepovedala neonikotinoide
Konec aprila je Evropka komisija sprejela prepoved uporabe insekticidov, ki vsebujejo eno od treh neonikotinskih snovi – klotianidin, imidakloprid in tiametoksam. Omenjene pripravke se uporablja za tretiranje semena, kot granulat za dodajanje v tla in za škropljenje in domnevno povzročajo resne nevarnosti za čebele.
Prepoved je nedvomno zmaga za milijone okoljskih aktivistov, ki jih podpira Evropska agencija za varnost hrane (EFSA), saj so zaskrbljeni zaradi dramatičnega upada populacije čebel. Izid glasovanja pa tudi napoveduje, da bodo morali proizvajalci fitofarmacevtskih sredstev narediti korak v novo smer. Lobiranja, da bi neonikontinoidi ostali v uporabi so bila dokaj močna, saj so dolga leta predstavljali izredno učinkovito obrambo pred različnimi škodljivci, žal so kot kaže puščali posledice tudi na koristnih organizmih. Omenjena prepoved, ki bo stopila v veljavo 1. decembra 2013, pa dejansko odpira nova vprašanja na temo varovanja okolja. Eno od teh je, ali je napoved fitofarmacevtske industrije, da to lahko privede do vrnitve bolj škodljivih pripravkov resnična. Dejstvo je, da so z neonikotinoidi v resnici dosegli minimalno onesnaževanje, po drugi strani pa je res, da so kmetovalci tam, kjer so uvedli prepoved teh sredstev, začeli uporabljati bolj širok kolobar. Prav tako še vedno ni pravega odgovora na to, zakaj je zdravje čebel tako slabo, čeprav ga znanstveniki povezujejo prav z uporabo neoinkotinoidov. Mnogi pa tudi opozarjajo na to, da ni raziskano, kolikšen vpliv imajo ti pripravki na divje opraševalce, ki oprašijo kar 90 odstotkov rastlin.
Tako so proti prepovedi glasovali Velika Britanija, Češka, Italija, Madžarska, Romunija, Slovaška, Avstrija in Portugalska, vzdržali so se Irska, Litva, Finska in Grčija, proti pa so bili Belgija, Bolgarija, Danska, Estonija, Španija, Francija, Ciper, Nemčija, Latvija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Poljska, Slovenija in Švedska glasovala.