EU odobrila 31 milijonov za promocijo kmetijskih proizvodov
Evropska komisija je odobrila 20 programov za promocijo kmetijskih proizvodov v tretjih državah. Skupni proračun za programe, ki potekajo tri leta, je 60,2 milijona evra od tega prispeva EU 30,1 milijona evra. Izbrani programi zajemajo sveže in predelano sadje in zelenjavo, mleko in mlečne izdelki, z označbami ZOP (zaščitene označbe porekla), ZGO (zaščitene geografske označbe) in ZTP (zajamčene tradicionalne posebnosti) kot tudi za ekološko pridelano hrano, oljčno olje, vino in žgane pijače, žita in riž, pridelke vrtnarstva in za meso. Tovrstna pomoč poteka od leta 2000 in sicer lahko Evropska unija svojim članicam pomaga pri financiranju ukrepov, ki zagotavljajo informacije o kmetijskih proizvodih, ter in hrane na enotnem trgu EU in v tretjih državah oziroma promocijo. Skupni letni proračun za te promocijske programe je okoli 55 milijonov evrov.
Financirani ukrepi so lahko sestavljeni z objavami v medijih, s promocijskimi ali reklamnimi kampanjami s poudarkom na prednostih proizvodov, ki izvirajo iz EU zaradi višje kakovosti, varnosti, prehranske vrednosti in higiene kot tudi tega, da so to proizvodi višje vrednosti zaradi dobrega počutja živali ali okolju prijaznih pridelovalnih tehnologij. Ti ukrepi lahko zajemajo tudi udeležbo na prireditvah in sejmih, informacijske kampanje o sistemu EU zaščitenih označb porekla (ZOP), zaščitene geografske označbe (ZGO) in zajamčene tradicionalne posebnosti (ZTP), informacije o kakovosti EU in sistemov označevanja in ekološkega kmetovanje ter informacijske kampanje za kakovostna iz določenih regij.
Iz proračuna EU bodo sofinancirali izbrane programe v višini 50 odstotkov (programe za spodbujanje porabe sadja in zelenjave za otroke in za promocijo kulturnega pitja ter informiranja o nevarnostih prekomernega uživanja alkohola do 60%). Za promocijo na notranjem trgu in v tretjih državah, lahko zainteresirane strokovne organizacije predložijo svoje predloge državam članicam dvakrat letno. Med vsemi članicami so bili najbolj uspešni Grki, ki so dobili pet odobrenih programov, za kar jim bo EU pomagala s skoraj 10,5 milijona evrov. Na drugem mestu je Italija s tremi odobrenimi programi, za kar bo prejela 4,8 milijona evra, Poljska za dva programa skoraj 3,5 milijona evrov, Bolgarija za dva programa dobre tri milijone evrov. Med izbranimi programi so Sloveniji odobrili enega, in sicer programa GIZ mlekarstva za programe promocije v Makedoniji in Bosni in Hercegovini, v treh letih pa bodo tako pridobili 352 tisoč evrov.