Britanci želijo zapustiti EU
Izid referendum v Veliki Britaniji, ki mu pravijo Brexit, na katerem so izglasovali izstop iz Evropske unije (EU) je povzročil veliko zmedo. Že v jutranjih urah naslednjega dne, ko še niso prešteli vseh glasov in je bilo jasno, da želijo izstopiti so se zgodile reakcije na borzah in trgih, angleški funt pa je začel izgubljati na vrednosti in še vedno drsi navzdol. Predsednik vlade David Cameron, ki je bil proti izstopu je odstopil naslednji dan, ko so bili znani uradni rezultati. Velika Britanija naj bi imela zdaj dva meseca časa, da se pripravi na izstop, vendar je jasno, da tudi politiki, ki so zagovarjali izstop ne vedo kaj naj naredijo. Parlament EU pa se je že začel pripravljati na izstop, tako da zdaj čakajo pisno prošnjo Velike Britanije.
Veliko presenečenje je, da so največji zagovorniki izstopa kmetje. Po anketi časopisa Farmers weekly je bilo za izstop 58 % anketiranih, le 31 % pa, da ostanejo v EU. Kot pravi predsednik sindikata kmetov Anglije in Welsa (NFU) Raymond Meurig, pa je to velika priložnost za britansko kmetijstvo, se pa morajo takoj začeti pogajati, da jim ostanejo vsi trgovinski sporazumi z EU. Če se to ne zgodi in če vlada ne pripravi hitro dobre zakonodaje za ohranitev konkurenčnosti, bodo kmetje iz EU še naprej največji konkurenti britanskim kmetom.
Nasprotno pa ekonomisti opozarjajo, da zadeve ne bodo enostavne in lahko rešljive. Nekdanji glavni ekonomist NFU dr. Sean Rickard, je že pred referendumom opozarjal na morebitne pasti. Nedvomno bo zelo težko za kmete, ki so vpeti v investicijske cikle in dobivajo za to denar iz EU skladov, saj lahko pride do zastoja pritoka denarja in nadaljevanja ter dokončanja. Naslednja nevarnost je, da se bo predelovalna industrija hrane preselila na Dansko ali Irsko, da bodo imeli še naprej prost dostop do EU trga, britanski kmetje pa bi s tem izgubili odkup.
Združenje lastnikov zemljišč v Angliji in Walesu pa je predlagal, da se izplačilo kmetijskih subvencij v primeru izstopa podaljša vsaj do leta 2020 in seveda, da Veliki Britaniji ob izstopu še naprej ostane sporazum o prosti trgovini z EU.